Hitta till Västmanlands sjukhus Västerås
Hitta till sjukhuset i Västerås och se parkeringsplatser på området. Använd kartan för att se ingångar och mottagningar.
Ingångar och mottagningar
Du hittar sjukhusets ingångar och mottagningar på den interaktiva kartan:
Interaktiv karta över sjukhusområdet
Du kan även hitta information om alla mottagningar på 1177.se
Besöksadress
Västmanlands sjukhus Västerås, 723 35 Västerås.
Hitta hit
Bil via E18, avfart Folkparksmotet.
Följ skyltningen mot den ingång du ska till.
Busslinje 1 och 14 : Bussavgångar till och från sjukhusområdet (VL.se)
Nytt akutsjukhus byggs på sjukhusområdet
Byggnationen av det nya akutsjukhuset i Västerås pågår. Det medför bland annat förändade infarter och parkeringsytor. Det finns alternativa vägar till alla ingångar på sjukhuset, antingen utomhus eller inomhus.
Ta gärna extra tid på dig inför ditt besök och följ hänvisningsskyltarna. Om du har ett bokat besök så finns information om vilken ingång du ska till i din kallelse.
Läs mer om den mottagning du ska besöka är påverkad på 1177.se
Ny infart till bland annat Jourmottagningen och Akutmottagningen
När du ska till ingång 33, 36 och 37 där bland annat Jourmottagningen, Akutmottagningen, Blodcentralen och Förlossningen ligger ska du köra via Aina Wifalks gata. Det finns möjlighet till av- och påstigning vid entrén.
Ny parkering vid Aina Wifalks gata
På vänster sida i körriktningen på Aina Wifalks gata finns en ny parkering för både besökare och personal. Från parkeringen kommer du sedan vidare till sjukhuset via en gångväg. Parkeringen gäller för besökare till akutmottagningen, jourmottagningen, sårcentrum och blodcentralen.
Kom ihåg giltigt parkeringstillstånd
- Besökare till Akutmottagningen registrerar sig i den digitala terminalen inne vid receptionen.
- Besökare till Jourmottagningen och sårmottagningen registrerar sig inne på Jourmottagningen i den digitala terminalen.
- Blodgivare har egna tillstånd som ska placeras synligt i framrutan på bilen.
- Personal ska ha giltigt digitalt parkeringstillstånd.
- Besökare till förlossningen parkerar som tidigare utanför ingång 33 och anmäler sig i receptionen och får parkeringstillstånd som ska placeras synligt i framrutan på bilen.
Se mer information och aktuell karta över sjukhusområdet samt parkeringar