Logotyp Region Västmanland
Till innehåll
Vårdpersonal samtalar

Underläkarvikariat innan och efter examen

Hos Region Västmanland finns det stora möjligheter för dig som vill ha underläkarvikariat både under och efter studierna. Vi erbjuder tjänster i den somatiska vården, primärvården och inom vuxenpsykiatrin.

Här finns kontaktuppgifter dit du kan vända dig om du är intresserad av ett vikariat som underläkare. Du kan söka underläkarvikariat efter termin 9. Du ska ha klarat hela kursen inom den specialitet du vill vikariera inom. 

Inom primärvården kan du endast söka underläkarvikariat efter examen. Före det, efter termin 9, kan du söka och anställas som läkarassistent. 

Somatiska kliniker 

Barn- och ungdomskliniken

Annika Gunnarsson annika.gunnarsson@regionvastmanland.se
Ej aktuellt med vikariat före examen

Geriatriska kliniken

Gunilla Brissman gunilla.brissman@regionvastmanland.se  
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Hudkliniken

Zerina Durakovic – zerina.durakovic@regionvastmanland.se
Tar ej emot underläkare innan avslutad AT 

Infektionskliniken

Ann-Sofie Saidi ann-sofie.saidi@regionvastmanland.se
Tar emot innan AT.

Kirurgkliniken

Johan Gunnarsson johan.gunnarsson@regionvastmanland.se

Klinisk kemi, Klinisk mikrobiologi och Klinisk patologi

Mattias Karlman mattias.karlman@regionvastmanland.se

Kvinnokliniken

Joakim Samuelsson och Cecilia Ranhem  - tar ej emot underläkare innan avslutad AT

Kärlkirurgiska kliniken

Adam Bersztel adam.bersztel@regionvastmanland.se  
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Medicinkliniken Västerås

Vikariat kommer att annonseras ut.

Medicinkliniken Köping

Johan Saaw  johan.saaw@regionvastmanland.se

Medicinkliniken Sala

Andreas Ranhem andreas.ranhem@regionvastmanland.se

Onkologiska kliniken

Helena Granstam Björneklett helena.granstam-bjorneklett@regionvastmanland.se

Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT 

Ortopedkliniken

Matthias Fassbender matthias.fassbender@regionvastmanland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken

Inger Wallenbert inger.wallenbert@regionvastmanland.se
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Reumatologkliniken

Milad Rizk – tar ej emot före examen, men ibland vid behov före AT

Röntgenkliniken

Ulrika Foldevi ulrika.foldevi@regionvastmanland.se 

Tar ej emot underläkare innan avslutad AT

Urologkliniken

Sari Stenius sari.stenius@regionvastmanland.se 
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Ögonkliniken

Mats Rosen – ej aktuellt med underläkare innan avslutad AT

Öron-näsa-hals kliniken

Johan Knutsson johan.knutsson@regionvastmanland.se 
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Vuxenpsykiatri

Boel Gustafsson

boel.hiltonbrown.gustafsson@regionvastmanland.se

 

Primärvård  

Bäckby Vc Västerås

Anders Eklund anders.x.eklund@regionvastmanland.se

Hemdal Vc, Västerås

Petra Elmqvist Melin petra.elmqvist.melin@regionvastmanland.se

 

Råby Vc och Asylhälsa


Anders Eklund anders.x.eklund@regionvastmanland.se

 

Oxbacken och Skultuna Vc Västerås

Anna Karlsson    anna.a.karlsson@regionvastmanland.se

Herrgärdets Vc

Åsa Liljeroos Tanghöj asa.liljeroos.tanghoj@regionvastmanland.se

UllviTuna Vc Köping

Carina Fogelgren carina.fogelgren@regionvastmanland.se

Sala Väsby Vc Sala

Louise Berggren louise.berggren@regionvastmanland.se

Skinnskatteberg Vc

Lena Alexandersson lena.alexandersson@regionvastmanland.se

Hallstahammars Vc Hallstahammar

Erica Westergård erica.westergard@regionvastmanland.se

Norbergs Vc

Nettan Kihl nettan.kihl@regionvastmanland.se

Kolsva Vc

Carin Hjulström carin.hjulstrom@regionvastmanland.se

Viksäng-Irsta Vc

Ulrika Boo ulrika.boo@regionvastmanland.se

Godkänn vårt användande av kakor (cookies)

Region Västmanland använder cookies och andra liknande tekniker på våra webbplatser. Du kan själv kontrollera vilka cookies som får placeras i din webbläsare och du kan ändra dina inställningar när som helst via länk i sidfoten. Läs mer om vad regionen använder kakor till och gör sen dina val.

Inställningar för cookies

Här kan du välja vilka kategorier av cookies som ska vara aktiverade.

Denna kategori består av cookies som behövs för att webbplatsen ska fungera korrekt.

Denna kategori består av cookies som ger oss statistik och anonymiserad data som visar hur våra webbplatser används och gör det möjligt för oss att rätta till fel och förbättra webbplatserna.

Denna kategori består av cookies från tredjepartstjänster som bland annat möjliggör uppspelning av video och länkning till våra sidor och flöden i sociala medier.