Till innehåll
Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

sjuksköterska

Underläkarvikariat innan och efter examen

Hos Region Västmanland finns det stora möjligheter för dig som vill ha underläkarvikariat både under och efter studierna. Vi erbjuder tjänster i den somatiska vården, primärvården och inom vuxenpsykiatrin.

Här finns kontaktuppgifter dit du kan vända dig om du är intresserad av ett vikariat som underläkare. Du kan söka underläkarvikariat efter termin 9. Du ska ha klarat hela kursen inom den specialitet du vill vikariera inom. 

Inom primärvården kan du endast söka underläkarvikariat efter examen. Före det, efter termin 9, kan du söka och anställas som läkarassistent. 

 

Somatiska kliniker 

Barn- och ungdomskliniken

Åsa Hedblom asa.hedblom@regionvastmanland.se  
Ej aktuellt med vikariat före examen

Geriatriska kliniken

Gunilla Brissman gunilla.brissman@regionvastmanland.se  
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Hudkliniken

Tomas Vikerfors
Tar ej emot underläkare innan avslutad AT

Infektionskliniken

Ulrika Wåhlin –tar ej emot underläkare innan avslutad AT

Kirurgkliniken

Georg Kammerer georg.michael.kammerer@regionvastmanland.se

Klinisk kemi, Klinisk mikrobiologi och Klinisk patologi

Per Bjellerup Per.Bjellerup@regionvastmanland.se

Kvinnokliniken

Lena Albin - tar ej emot underläkare innan avslutad AT

Kärlkirurgiska kliniken

Adam Bersztel adam.bersztel@regionvastmanland.se  
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Medicinkliniken Västerås

Vikariat kommer att annonseras ut.

Medicinkliniken Köping

Johan Saaw  johan.saaw@regionvastmanland.se

Medicinkliniken Sala

Andreas Ranhem andreas.ranhem@regionvastmanland.se

Onkologiska kliniken

Andrzej Piwowar andrzej.piwowar@regionvastmanland.se  
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT 

Ortopedkliniken

Robert Wisniewski jan-robert.henrik.wisniewski@regionvastmanland.se

Rehabiliteringsmedicinska kliniken

Inger Wallenbert inger.wallenbert@regionvastmanland.se- 
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Reumatologkliniken

Milad Rizk – tar ej emot underläkare innan avslutad AT

Röntgenkliniken

Jonas Cederberg – tar ej emot underläkare innan avslutad AT

Urologkliniken

Sari Stenius sari.stenius@regionvastmanland.se 
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Ögonkliniken

Mats Rosen – ej aktuellt med underläkare innan avslutad AT

Öron-näsa-hals kliniken

Anders Östling anders.ostling@regionvastmanland.se
Ej aktuellt med vikariat före examen, dock innan AT

Vuxenpsykiatri

Helena Granath helena.granath@regionvastmanland.se

 

 Primärvård  

 Bäckby Vc Västerås

Ann-Sofie Andersson ann-sofie.andersson@regionvastmanland.se 

Oxbacken och Skultuna Vc Västerås

Heike Nykvist heike.nykvist@regionvastmanland.se

Herrgärdets Vc

Åsa Liljeroos Tanghöj asa.liljeroos.tanghoj@regionvastmanland.se

UllviTuna Vc Köping

Carina Fogelgren carina.fogelgren@regionvastmanland.se

 Sala Väsby Vc Sala

Louise Berggren louise.berggren@regionvastmanland.se

Hallstahammars Vc Hallstahammar

Yvonne Blücher yvonne.blucher@regionvastmanland.se

 Norbergs Vc

Eva Brunström eva.brunstrom@regionvastmanland.se

Vi använder kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Mer om våra kakor