
Henrik Wester
Möt Västmanland Turisms turismchef när du vill skapa bättre förutsättningar för besöksnäringen eller bolla tankar kring din verksamhets strategiska utveckling.
”Att utveckla människor som har idéer är min främsta drivkraft. Det är en förmån arbeta här, dels för jag får träffa så många engagerade entreprenörer, dels för att det är en unik möjlighet att lära känna ett län. Västmanland är väldigt tillgängligt och här finns guldkorn som är svåra att hitta någon annanstans: från Mälarmiljön med vatten och eklandskap i söder till de djupa skogarna, djuren och alla små sjöar i norr. Plus vår fantastiska kultur- och industrihistoria.”
Deltagare berättar om stöd inom strategisk utveckling
Marcus Eldh från WildSweden berättar om stödet från Västmanland Turism inom verksamhetens strategiska utveckling.
Berätta om ert företag
Under 2023 firar vi 20-årsjubileum! Jag började med älgsafari i Skinnskatteberg och utökade med bävrar, vargar och björnar. Under vintrarna har vi turer i Swedish Lapland och vi driver också en glamping i Kloten i Dalarna.
Hur stöttade Västmanland Turism dig under de första åren?
Jag har fått viktigt stöd av Henrik och Åsa, särskilt under de första åren. Det bästa var att sitta ner tillsammans med dem och få rådgivning och vägledning. Det var tex de som peppade mig att skaffa fler anställda och att satsa mer på föreläsningar. Just föreläsningar har ju vuxit till en stor del av verksamheten.
Vilka av Västmanland Turisms insatser har haft störst betydelse för dig?
Rådgivning och pepp. Och företagsstöden som de tagit fram tillsammans med regionen.
Vilken betydelse tycker du Västmanland Turism har för länets besöksnäring?
Det är ju jätteviktigt att det finns någon som håller ihop alla företagare i besöksnäringen, särskilt eftersom många är enmansföretag och har svårt att se utanför sin egen verksamhet. Och viktigt att det finns en långsiktighet där man kan förutsätta att samma personer är kvar år efter år. Jag har varit runt i många regioner i Sverige och kan lätta säga att Åsa och Henrik med kollegor är riktigt vassa!
Skulle ni rekommendera andra att jobba med Västmanland Turism?
Om man jobbar inom besöksnäringen i Västmanland så ska man självklart vara med i Västmanland Turism. Det är ju galet bra att ha tillgång till dem som experter när man behöver dem och dessutom bli inbjuden till olika evenemang där man kan nätverka.
Vill du, som Marcus, ställa dig bakom Västmanland Turisms gemensamma löfte ”Smarta Sätt” och få möjlighet till stöd, råd och mycket mer för just din verksamhet? Läs mer och anmäl dig här
