Syntolkad kultur: Konst och kulturhistorisk vandring
Västmanlands läns museum och Västerås konstmuseum bjuder in till en syntolkad Konst och kulturhistorisk vandring.
Foto: Bo Gyllander
Konst och kulturhistorisk vandring
Arrangör: Västmanlands läns museum och Västerås konstmuseum
Syntolkad konst och kulturhistorisk vandring. Vi pratar om konst och kulturhistoria längst Slottsgatan och i Stadsparken.
Information
Tid: Torsdag 28 augusti, klockan 17:00- 18:00.
Plats: Slottsgatan och Stadsparken i Västerås.
Samlingsplats: Turbinhuset vid Slottsbron.
Pris: Kostnadsfritt.
Längd: 60 minuter.
Anmälan: Senast 27 augusti till Lena Engström Englin på lena.engstrom@regionvastmanland.se.
Om syntolkade kulturevenemang
Syntolkning gör det möjligt för personer med synnedsättning att kunna uppleva ett kulturevenemang som till exempel film, teater eller konst.
Varje termin tas ett program med syntolkad kultur fram av länets arrangörer, det vill säga kulturinstitutioner, teaterföreningar och biografer i samråd med representanter för personer med synnedsättning. Arbetet samordnas av Region Västmanland.
De flesta syntolkade arrangemang är öppna för alla, även seende. Det kostar inget extra att nyttja syntolkade tjänster men man bör anmäla sig i förväg.
Aktuellt utbud av syntolkade evenemang i Västmanland hittar man på Kultur ska vara tillgänglig för alla samt på respektive kulturinstitutions webbplats.