Till innehåll
Region Västmanland logotyp Region Västmanland logotyp
Utveckla Västmanland
Region Västmanland

Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Kontakt

Här finns kontaktuppgifter till oss som arbetar med regional utveckling i Västmanlands län.

Regional utvecklingsförvaltning


Maria Linder
Regional utvecklingsdirektör
maria.linder@regionvastmanland.se


Simon Bölling
Verksamhetschef ledningsstab
simon.bolling@regionvastmanland.se


Catarina Ek
Koordinator
catarina.ek@regionvastmanland.se


David Lundgren
Strateg
david.lundgren@regionvastmanland.se


Kathrine Bergström
Utvecklingsstrateg
kathrine.bergstrom@regionvastmanland.se


Linda-Marie Engberg
Webbredaktör
linda-marie.engberg@regionvastmanland.se


Maria Reinitz
EU-strateg
maria.reinitz@regionvastmanland.se


Susanne Granat
Utvecklingsstrateg
susanne.granat@regionvastmanland.se

Välfärd och folkhälsa

Åsa Lundquist
Folkhälsochef
asa.lundquist@regionvastmanland.se

Jenny Freed
Enhetschef
jenny.freed@regionvastmanland.se

Lise-Lotte Eriksson
Enhetschef
lise-lotte.eriksson@regionvastmanland.se

Fredrik Söderqvist
Epidemiolog
fredrik.soderqvist@regionvastmanland.se

Heidi Leppäniemi
Utvecklingsledare
heidi.leppaniemi@regionvastmanland.se

Jim Lindström
Folkhälsoanalytiker
jim.lindstrom@regionvastmanland.se

Johanna Raland
Utvecklingsstrateg
johanna.raland@regionvastmanland.se


Linnea Paulsson
Utvecklingsledare
linnea.paulsson@regionvastmanland.se


Lydia Ersberg
Utvecklingsledare
lydia.ersberg@regionvastmanland.se

Madelen Lindquist
Utvecklingsledare
madelen.lindquist@regionvastmanland.se

Rebecca Jensen – tjänstledig
Utvecklingsledare
rebecca.jensen@regionvastmanland.se

Susanne Unger
Utvecklingsledare
susanne.unger@regionvastmanland.se

Amie Kangro
Regional elevhälsosamordnare
anne-marie.blomqvist.kangro@regionvastmanland.se


Jeanette Källstad
Utvecklingsstrateg
jeanette.kallstad@regionvastmanland.se


Karina Tilling
Utvecklingsstrateg
karina.tilling@regionvastmanland.se

Lena Ludvigsson
Utvecklingsledare
lena.ludvigsson@regionvastmanland.se

Lena Lundqvist
Samordnare Skolläkare
lena.lundqvist@regionvastmanland.se


Sofia Hedvall
Utvecklingsledare
sofia.hedvall@regionvastmanland.se


Susanne Holmsten
Utvecklingsstrateg
susanne.holmsten@regionvastmanland.se

Sara Cederbom
Utvecklingsstrateg
sara.cederbom@regionvastmanland.se

Folkhögskola


Margareta Wistrand
Rektor Tärna folkhögskola
margareta.wistrand@regionvastmanland.se


Tommie Karlsson
Servicechef Tärna folkhögskola
tommie.karlsson.tarna@folkbildning.net

Hållbarhet


Sophie Andersson
Verksamhetschef
sophie.andersson@regionvastmanland.se

Birgitta Hallqvist
Samordnare
birgitta.hallqvist@regionvastmanland.se


Elin Dalman
Miljöstrateg
elin.dalman@regionvastmanland.se


Helén Steglind Larsson
Barnrättsstrateg
helen.steglind.larsson@regionvastmanland.se

Jens Strömberg
Miljöstrateg
jens.stromberg@regionvastmanland.se


Karin Schütte
Miljösamordnare
karin.schutte@regionvastmanland.se


Lina Salomonsson
Miljösamordnare
lina.salomonsson@regionvastmanland.se


Maarit Nurkkala
Projektledare Hållbarhet i tillväxtarbete
maarit.nurkkala@regionvastmanland.se


Maria Boman
Mångfaldsstrateg
maria.boman@regionvastmanland.se

Kultur och ideell sektor


Lena Karlström
Verksamhetschef
lena.karlstrom@regionvastmanland.se


Lotta Wedérus
Enhetschef Kulturutveckling
lotta.wederus@regionvastmanland.se

Jennie Andersson Schaeffer
Enhetschef Västmanlands läns museum
jennie.andersson.schaeffer@regionvastmanland.se

Jonas Bresser
Enhetschef Kulturservice
jonas.bresser@regionvastmanland.se

Amelie Sarlin
Kulturutvecklare
amelie.sarlin@regionvastmanland.se


Anna Blom Allalouf
Antikvarie
anna.blom.allalouf@regionvastmanland.se


Cajsa Broström
Kulturutvecklare
cajsa.brostrom@regionvastmanland.se

Daniel Östborg
Kulturutvecklare film
daniel.ostborg@regionvastmanland.se


Emelie Wallgren (föräldraledig)
Kulturutvecklare film
emelie.wallgren@regionvastmanland.se

Linda-Marie Engberg
Projektledare Kulturarv Västmanland
linda-marie.engberg@regionvastmanland.se


Erik Gurenwacht
Antikvarie
erik.gurenwacht@regionvastmanland.se

Helena Öberg Carlsson
Kulturutvecklare
helena.oberg.carlsson@regionvastmanland.se


Johan Lunner
Redaktör taltidningen
johan.lunner@regionvastmanland.se


Karin Engström
Kulturutvecklare
karin.engstrom@regionvastmanland.se


Karin Maingourd
Kulturutvecklare
karin.maingourd@regionvastmanland.se


Kristina Mezei
Verksamhetsutvecklare
kristina.mezei@regionvastmanland.se


Maria Carlsson
Koordinator
maria.carlsson@regionvastmanland.se


Sandro Gavino Bastias
Kulturutvecklare barn och unga
sandro.gavino.bastias@regionvastmanland.se

Näringsliv och kompetensförsörjning


Christer Alzén
Verksamhetschef
christer.alzen@regionvastmanland.se


Henrik Wester
Turismchef
henrik.wester@regionvastmanland.se


Anders Birberg
Näringslivsutvecklare
anders.birberg@regionvastmanland.se


Anette Jonsson
Utvecklingsstrateg
anette.v.jonsson@regionvastmanland.se


Anna Wahlgren
Projektledare
anna.wahlgren@regionvastmanland.se

Catrin Berglöw
Handläggare
catrin.berglow@regionvastmanland.se

Charlotta Larspers
Projektledare
charlotta.larspers@regionvastmanland.se


Erik Asph Hennerdal
Näringslivsutvecklare
erik.asph.hennerdal@regionvastmanland.se


Karin Julia Martinsson
Projektledare
karin.julia.martinsson@regionvastmanland.se


Mikael Nilsson Hjorth
Utvecklingsledare
mikael.nilsson.hjorth@regionvastmanland.se


Pernilla Conley Pettersson
Näringslivsutvecklare
pernilla.conley.pettersson@regionvastmanland.se


Pia Axelsson
Koordinator
pia.monia.axelsson@regionvastmanland.se


Roger Lilja
Utredare
roger.lilja@regionvastmanland.se


Therese Kristensson
Projektkoordinator
therese.kristensson@regionvastmanland.se

Samhällsutveckling


Simon Bölling
Verksamhetschef
simon.bolling@regionvastmanland.se


Ann-Margreth Hammar
Regional digitaliseringskoordinator
ann-margreth.hammar@regionvastmanland.se


Lars Eriksson
Regional bredbandskoordinator
lars.o.eriksson@regionvastmanland.se

Fred Gillner
Handläggare
fred.gillner@regionvastmanland.se

Vi använder kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Mer om våra kakor