Värmebölja – så jobbar vi i vården

Hälso- och sjukvård Smittskydd

När värmen stiger är det viktigt att veta vad som ska göras för att säkra patienternas välmående. Det finns stöd i två riktlinjer, en handlingsplan vid värmebölja och en rekommendation från vårdhygien att inte använda portabla fläktar och kylaggregat.

Handlingsplan vid värmebölja

Region Västmanland och Västerås kommun har tagit fram en gemensam handlingsplan vid värmebölja. I den finns bland annat information om SMHI:s värmevarningar, allmänna råd vid höga temperaturer och checklista för arbetsledare vid vårdavdelningar på sjukhus.

Använd inte portabla fläktar eller kylaggregat i vårdmiljö

På grund av risken för smittspridning avråder Vårdhygien från att använda portabla fläktar och kylaggregat i vårdmiljö. I stället rekommenderas solfilmer, markiser - eller att man använder det ordinarie ventilationssystemet. Läs mer i rekommendationen från Vårdhygien.

Gör så här för att hålla nere innetemperaturen

Verksamheterna kan göra mycket själva för att det inte ska bli för varmt:

  • Öppna inte fönster, då kommer varm och fuktig luft in.
  • Dra ner persienner/markiser
  • Släck belysning som inte behövs och stäng av utrustning som inte används

Regionfastighets arbete

Regionfastigheter jobbar för att hålla nere innetemperaturen som på sommaren kan variera mellan 20 och 26 grader. Den kan dock överstiga 26 grader under kortare värmeböljor.

Om ni misstänker att något är fel i fastigheten, gör felanmälan till driften i Weblord. Vid brådskande ärende kontakta regionfastigheter: 021-17 35 00, knappval 6.

Läs mer