Region Västmanland bygger upp en krigsorganisation
Region Västmanland är en viktig aktör i Sveriges totalförsvar. Precis som övriga regioner måste vi därför planera för hur vi ska kunna fortsätta upprätthålla sjukvård, tandvård, kollektivtrafik och stödja länets kommuner även om det råder svåra förhållanden.
– Genom att bygga upp en krigsorganisation för Region Västmanland tar vi ansvar för vår del i totalförsvaret. Vår personal är vår absolut viktigaste resurs som kommer att behövas mer än någonsin om det råder svåra förhållanden i Västmanland, säger regiondirektören Maria Linder.
Krigsorganisation
Arbetet med att bygga upp en krigsorganisation är en planeringsåtgärd som berör samtliga förvaltningar och startar under hösten. Arbetet leds av en regionövergripande projektgrupp, men representanter från varje förvaltning kommer att ansvara för det lokala uppbyggnadsarbetet.
– Alla förvaltningar har nu fått i uppgift att identifiera och prioritera vilka verksamheter vi måste kunna ha i gång även under höjd beredskap och krig. På samma sätt försöker vi se vilka nya uppgifter som kan tillkomma och hur vi kan hjälpa varandra med resurser inom organisationen, säger säkerhetsskyddschefen Max Rupla och tillägger:
– Inriktningen är att de prioriterade verksamheterna minst ska klara tre månader med olika typer av störningar.
Krigsplacerad personal
Sedan 2022 är tillsvidareanställd personal i Region Västmanland krigsplacerad på sina ordinarie arbetsplatser. Under arbetet med krigsorganiseringen kommer krigsplaceringarna att ses över, inte minst utifrån att hitta robusta rutiner för hur uppdateringar ska ske när personal börjar och avslutar sina anställningar.