21 SEP. - 21 SEP.

Lunchwebinarium: Behövs fysioterapeuten?

Vart är fysioterapin på väg i framtidens hälso- och sjukvård? Och behövs Fysioterapeuten? Det är frågor som kommer att tas upp på ett lunchwebinarium den 21 september. Webinariet är kostnadsfritt och öppet för alla fysioterapeuter.

Händelsekategori

Föreläsningar och Event.

I föreläsningen kommer begreppet hållbar utveckling tas upp i relation till fysioterapi.

Docent Annie Palstam, Göteborgs Universitet samt Högskolan Dalarna, och doktorand/FT Mathias Andersson, Institutionen för hälsa och välfärd, Högskolan Dalarna, kommer att belysa fysioterapins unika och specifika möjligheter att bidra till framtidens hälso- och sjukvård.

De kommer även föreslår en riktning för fortsatt diskussion gentemot chefer och ansvariga inom vården; fysioterapins/fysioterapeutens möjlighet att stärkas som en ledande aktör i omställningen mot framtidens hälso- och sjukvård. Detta gör de genom att belysa koppling mellan miljö och hälsa – och att många förändringar som syftar till att minska miljöbelastningen, samtidigt medför vinster för folkhälsan.

Länk för anmälan!

 

 

Prenumerera på händelser

Om du arbetar inom eller i anslutning till Region Västmanland kan du prenumerera på händelser utifrån dina egna intresseområden. 

Skapa prenumeration