Ordinationsrätter – förtydligande om förändringen
Bakgrund
Vacciner som får ordineras självständigt av sjuksköterskor regleras i nationella föreskrifter. För vacciner som inte omfattas av dessa föreskrifter, krävs en läkarordination innan vaccination kan genomföras. Ordinationen behöver dokumenteras i Cosmic av läkare.
För att säkerställa att Regionens arbetssätt och systemstöd överensstämmer med gällande regelverk genomfördes tidigare i veckan förändringar av ordinationsrätter i Cosmic.
Genomförda förändringar
Följande åtgärder genomfördes:
- Behörigheterna för vaccination omstrukturerades för att bättre säkerställa att rätt ordinationsrätt kan tilldelas rätt yrkesgrupp och därmed motsvarar medarbetarens befogenheter.
- Vacciner som inte får ordineras självständigt av sjuksköterska enligt gällande föreskrifter togs bort från relevanta ordinationsrätter.
- Funktionaliteten för dosjusteringsbehörigheter anpassades för att bättre motsvara de befogenheter som sjuksköterskor har enligt regelverket.
Den nya strukturen innebär tre separata vaccinationsbehörigheter som kan kombineras utifrån verksamhetens behov:
- BHV-behörighet för vaccin inom barnvaccinationsprogrammet.
- Haemophilus influenza typ b, TBC/BCG, Difteri/Stelkramp/kikhosta/Polio, Hepatit B, PMR, Pneumokocker, Rotavirus
- Säsongsvaccination
- Covid, Influensa, Pneumokocker
- Vaccination – övrigt
- Stelkramp/Difteri, Hepatit B, HPV
Påverkan på verksamheten
Efter införandet har det framkommit att förändringarna fått en större påverkan än förväntat på primärvårdens vaccinationsflöden.
Även om förändringarna genomfördes för att stärka lagefterlevnaden, har det i vissa fall inte funnits tillräckliga förutsättningar hos er att anpassa arbetssätt och processer till de nya kraven. Detta har medfört utmaningar i hanteringen av vissa vaccinationer och riskerar att påverka både effektivitet och tillgänglighet.
Därför har vi nu gjort en tillfällig justering av behörigheterna. För de verksamheter som haft ett arbetssätt där sjuksköterskan lagt in läkarens vaccinordination i Cosmic med hjälp av den tidigare behörigheten för TBE och vattkoppor har vi nu lagt tillbaka behörigheten för dessa två vaccin på BHV respektive Övrigt. Detta för att ni ska ha tid under hösten att ställa om till ett arbetssätt där det är läkaren som själv lägger in ordinationen i Cosmic. Vid årsskiftet kommer TBE att tas bort ur behörigheterna. Vaccin mot vattkoppor kommer från årsskiftet att ingå i barnvaccinationsprogrammet och kommer därför finnas kvar på BHV.
Mer information om kommande förändring kommer under hösten.
Dosjusteringrätten innebär en teknisk förändring där behörigheten bättre ska motsvara befogenheten. Att justera en dos innebär att ändra i fältet ”dosering”, det innebär inte att sätta in, sätta ut eller ändra styrkan på ett läkemedel.
Exempel: Med dosjusteringsbehörigheten kan en sjuksköterska höja från 5mg 1x1 till 5mg 2x1, men kan inte ändra till 10mg 1x1. Trots att det är samma dygnsdos är det enligt föreskrifterna en ny ordination när man byter styrka på ett läkemedel och det ingår inte i behörigheten för en sjuksköterska med rätt att justera dosering.
Har ni frågor vänligen kontakta användarstöd på anvandarstod.ej@regionvastmanland.se