Cosmic sms-påminnelse
Cosmic sms-påminnelse (reminders) gör det möjligt att automatiskt skicka påminnelser om bokade besök till patienter. Påminnelse kan skickas som sms och/eller e-post.
Cosmic sms-påminnelse kan skicka påminnelser om bokade besök, ombokning, avbokning samt skickade e-recept.
Respektive vårdenhet styr vilka besök som ska generera en påminnelse genom att ange vilka vårdtjänster som det ska skickas en påminnelse för.
Om en patient väljer att få påminnelser så gäller det för alla enheter som använder funktionen. Det är viktigt att patientens telefonnummer/mejladress är korrekt så att påminnelserna skickas till rätt person.
Sms-påminnelser skickas inte ut mellan kl. 22:00 –06:00.
För vem?
Tjänsten vänder sig till patienter/invånare för att påminna dem om bokat besök för att minska risken för uteblivna besök.
Krav för att använda tjänsten
Cosmic sms-påminnelse kräver ingen särskild behörighet utan är kopplat till inställningar utifrån enhetens önskemål.