Till innehåll
Translate

Use Google to translate the web site. We take no responsibility for the accuracy of the translation.

Område nära vård

Primärvård, psykiatri och habiliteringsverksamheten ingår i området för nära vård.

Förvaltningen arbetar inom fem olika verksamhetsomården och leds av tillförordnad biträdande förvaltningsdirektör Mattias Damberg:

  • Barn- och ungdomspsykiatri
  • Habiliteringscentrum
  • Primärvård
  • Rättspsykiatri
  • Vuxenpsykiatri
  • Hjälpmedelscentrum

Du kan läsa mer om hälsa och sjukvårdsrådgivning samt hitta kontaktuppgifter till vårdcentraler och mottagningar på 1177.se

Vårdcentraler som drivs av Region Västmanland

Nedan hittar alla vårdcentraler som drivs av Region Västmanland.

Hallstahammar

Hallstahammar-Kolbäck vårdcentral
Vegagatan 1, Hallstahammar

Verksamhetschef: Yvonne Blücher Svensson 
yvonne.blucher.svensson@regionvastmanland.se

Hallstahammar-Kolbäck vårdcentral på 1177.se

Köpings kommun

Kolsva vårdcentral
Bruksgatan 12, Kolsva

Verksamhetschef: Margareta Gustafsson
margareta.gustafsson@regionvastmanland.se

Kolsva vårdcentral på 1177.se

Ullvi-Tuna vårdcentral
Glasgatan 27, Köping

Verksamhetschef: Carina Fogelgren
carina.fogelgren@regionvastmanland.se

Ullvi-Tuna vårdcentral på 1177.se

Norberg

Norberg vårdcentral
Borgvägen 3, Norberg

Verksamhetschef: Eva Brunström
eva.brunstrom@regionvastmanland.se

Norberg vårdcentral på 1177.se

Sala

Sala Väsby vårdcentral
Järnvägsgatan 7A, Sala

Verksamhetschef: Louise berggren
louise.berggren@regionvastmanland.se

Sala Väsby vårdcentral på 1177.se

Skinnskatteberg

Skinnskatteberg vårdcentral
Kyrkvägen 1, Skinnskatteberg

Verksamhetschef: Lena Alexandersson
lena.alexandersson@regionvastmanland.se

Skinnskatteberg vårdcentral på 1177.se

Västerås

Bäckby vårdcentral
Välljärnsgatan 492, Bäckby centrum

Verksamhetschef: Ann-Sofie Andersson
ann-sofie.andersson@regionvastmanland.se

Bäckby vårdcentral på 1177.se

Herrgärdet vårdcentral

Karlsgatan 17A, Västerås

Verksamhetschef: Åsa Liljeroos Tanghöj
asa.liljeroos.tanghoj@regionvastmanland.se

Herrgärdet vårdcentral på 1177.se

Hemdal vårdcentral
Västmanlands sjukhus Västerås, ingång 19, infart Tråddragargatan, Västerås

Verksamhetschef: Eva Lundqvist
eva.lundqvist@regionvastmanland.se

Hemdal vårdcentral på 1177.se

Oxbacken-Skultuna vårdcentral
Repslagargatan 3, Västerås

Verksamhetschef: Heike Nykvist
heike.nykvist@regionvastmanland.se

Oxbacken-Skultuna vårdcentral på 1177.se

Viksäng-Irsta vårdcentral
Regementsgatan 2, Västerås

Verksamhetschef: Maria Kattström
maria.kattstrom@regionvastmanland.se

Viksäng-Irsta vårdcentral på 1177.se

Länsövergripande

Asyl- och Integrationshälsan, Region Västmanland 
Repslagargatan 3, Västerås

Verksamhetschef: Anders Eklund
anders.x.eklund@regionvastmanland.se

Asyl- och Integrationshälsan, Region Västmanland på 1177.se



Vi använder kakor (cookies) för att webbplatsen ska fungera på ett bra sätt.
Genom att surfa vidare godkänner du att vi använder kakor.

Mer om våra kakor