Vaccination mot covid-19 av personer i fas 2
Med uppdraget är att vaccinera så många som möjligt så snabbt som möjligt kommer enligt plan de olika faserna att överlappas för att få bättre effektivitet i vaccinationsarbetet utifrån de vacciner som finns tillgängliga.
Vem ingår i fas 2?
- Personer 65 +
- Personer med dialysbehandling och deras hushållskontakter
- Personer som genomgått benmärgs- eller organtransplantation och deras hushållskontakter
- Personer med LSS och är över 18 år i eget boende, samt personliga assistenter
- Hälso- och sjukvårdspersonal som arbetar patientnära
Äldst går först
Då de äldsta riskerar att bli svårast sjuka så erbjuds de äldre grupperna vaccin först. Det innebär att den stora gruppen delas upp i mindre grupper och erbjuds vaccin i turordning utifrån den ålder man har uppnått. Först ut är gruppen 90–104 år, sedan 85–90 år osv. Det är tillgången på vaccin som bestämmer takten på vaccinationen även i fas 2. Varje dos som levereras till regionen genererar en möjlig vaccinationstid för invånaren.
Kallelse eller egenbokning
De som är födda 1956 eller tidigare samt personer med dialys eller genomgången benmärgs- och organtransplantation, kommer successivt att få information hem i brevlådan, antingen med kallelse till bokad tid eller med brev där det står hur man bokar sin tid. I den här större gruppen med ca 60 000 invånare i Västmanland så finns det både invånare som kan ha svårt att boka sin egen tid och de som absolut vill ha möjlighet att välja tid. Klart är att alla personer över 80 år kommer att få en kallelse till vaccination.
LSS och personliga assistenter
För dem som har LSS och är över 18 år samt personliga assistenter gäller egenbokning via 1177.se eller via vaccinationsbokningen på tel nr 021-481 87 00.